Diskusijos / lrytas.lt - Jūs nesate prisijungę
Ankstesnė Kita Aukštyn Tema Programinė įranga / Linux / apie linux ir linuxistus (užrakinta) (120803 skaityta)
1 2 3  
- sumustinis 2009-03-31 22:51 Redaguota: 2009-04-01 02:11
Adminams. Tai atviras fleimas, tiesa, viskas apie linux ir lietuviškus jo vartotojus. Tai gal prie fleimo kelti.
Kodėl aš bandau linux? Nėra virusų, nereikia nieko laužti ar vogti, galima derinti gali pagal save (net per daug, kaip man). Jei viskas veikia, tai veikia geriau nei winuose (ot užlėtėjo), bet jei neveikia... Tačiau atbaido ne tai. Labiau atbaido linuxistai.
Yra dvi linux naudojančių žmonių rūšys: kompiuterių vartotojai, kuriems svarbiausia patogus darbas kompiuteriu (o ne dabas kompiuteriui), pasirinkę linux; ir linuxistai. Pastarieji yra prisiekę terminalo gerbėjai, o programų, kernelių kompiliavimas, linux tobulinimas jiems yra malonumas, hobby. Kartu labai dažnai tai ir jų profesijos dalis. Sistemos naudojimo patogumas paprastam, kompiuterijoje neišprususiam vartotojui yra blogis ir debilizmas (berods Elvinas sakė, kad winai - OS debilams). Man, pavyzdžiui, KDE (ar 3, ar 4) išvaizda yra debilizmo (ar teletabizmo) viršūnė (Vištos, tiesa, detaliau nemačiau, bet lyg ir geriau).
Štai ir problema - tie neišprusę kompų vartotojai sąmoningai ar ne yra laikomi debilais. Kaip ten voveriui rašė: "ko čia vis verki, grįžk į geriausią OS" (suprask, winus). Išverčiu: esi debilas, tau tik debilų OS tetinkama, o ne tikrų vyrų OS linux [tikri vyrai neverkia!]. Tikras vyras turi pats išspręsti problemas ir klausti patarimo tik jei jau visai niekaip [tikri vyrai niekada neklausia kelio!]. Įdomu, kaip būtų susiformavę visi vakarietiški forumai linuxiniai, jei į klausiančius būtų žiūrima kaip į debilus? Beje, neteko ten sutikti ir pašaipų iš neišmanančių klausėjų. Arba geranoriška pagalba, arba tyla. Šiame forume arba paaiškins taip, kad nieko nesuprasi (suprask - skaityk manualus, forumus, švieskis, tobulėk ir ateis nušvitimas) arba pasijuoks, paironizuos. Kas įdomiausia, kad neretai tai daroma neįsiskaičius į klausimą (kaip Elvinas man aiškino, kad programas instaliuoju ne ten, kur reikia, nors aš aiškiai nurodžiau kalbėjęs apie programinį sisteminį aplanką /sbin. Ir šiaip vartotojas instaliuojantis per Yast didelės laisvės kur ką instaliuoti neturi.) Čia turiu omeny kietus vyrus linuxistus, nes yra ir žmonių, kurie tikrai padeda.
Linuxistams Linux visada gerai, visada kaltas debilavotas vartotojas, o jei kaltas linux - žiūrėti aukščiau. Linux nemokama, todėl iš jos negalima nieko reikalauti (aha, Novell - pelno nesiekianti šalpos organizacija, jei jau apie openSusę kalbam).
Išvada: nenori mūsų linuxistai, kad linux plistų. Dabar jie yra kieti, bet tik tol, kol jų nedaug. Kai linuxistų bus daug, jie bus tik adminai ir informatikai. Nuolatiniai skundai, kad mažai kas vartoja linux tėra retorika, išlikusi iš tų laikų, kai tikrai degta noru juos platinti. Dabar gi labai patogu pliekti winus (man, beje, per 10 metų XP buvo mirtinai užlūžę gal du kartus - kartą dėl virusų, perinstaliavau, kitą - dėl nuolatinio elektros dingimo keli hardo sektoriai sugedo, nebeužsikrovė, teko daryti repair) ir durnus jų vartotojus. Tai kasta, kuri svetimus priima nenoriai. Jie jaučiasi mažuma, todėl nuolat puola daugumą, vartojančią winus. Taip stiprinama jų identifikacija, aš suprantu.
Bet patarimas: jei tikrai norite, kad linux plistų - patylėkite, jei nenorite patarti, jei klausimas atrodo kvailas ar tiesiog jei bloga nuotaika. Gal atsiras kas patars ir be jūsų. Išsiliejimams yra fleimas, ten debilus ir keikit.
Beje, pagalbos ieškojimas google ir forume klausinėjant yra visiškai skirtingi dalykai. Google tu esi anonimas, kuris siurbia informaciją. Informacija yra statiška ir ne visada tinka, ieškoti reikia kiekvienos smulkmenos. Bendravimas forume yra gyvas, tu gali pasitikslinti ir pasiaiškinti, todėl informacija pasisavinama geriau, taip greičiau susigyvenama ir su linux. Jau rašiau kitur, kad pereiti prie linux nuo winų yra panašiai, kaip išmokti nežinomą kalbą - galima ir iš gramatikos, žodynų [manualų], bet daug greičiau (ir maloniau) bendraujant, o manualus naudojant kaip sudedamąją tokio mokymosi dalį.
Šiandien aš su grubu galavausi nuo 16 iki 23 val. (kaip vėliau supratau, per savo durnumą, bet iš ko gi mokytis, jei ne iš savo klaidų) ir pašaipos iš mano klaidų tikrai nebūtų pridėjusios man noro dirbtis. Jei kieti vyrai linuxistai gimė mokėdami - puiku, sveikinu. Aš ne toks, debilas aš, net nenoriu mokėti tiek, kiek moka koks voverius. Aš tik debiliškai noriu, kad jei jau programa yra, kad ji veiktų. Tiesiog, šiaip sau, be jokių mano pastangų, tik įsivaizduokite :-). Kompiuteris šiaip jau yra darbo įrankis, o ne darbo tikslas, žmonės turi ir daugiau ką veikti, nei nuolat taisyti įvairius lūžimus ar bandyti dešimtis programų siekiant surasti veikiančią. Jei jau deklaruojamas userfriendliškumas, tai aš turiu teisę reikalauti, kad taip ir būtų.
Įtariu, ot galėčiau pažvengti, jei paklausinėčiau kietų linuxistų iš savo dalyko (beje, istorijos). Manau, nemažai nesąmonių ir nepagrįstų nuomonių išgirsčiau. Tai gal nereikia debilais vieniems kitų laikyti. Ir taip Lietuva pilna susireikšminusių, savimi nepasitikinčių ir todėl visus kitus debilais laikančių žmonių.
Nenoriu nieko įžeisti, tik pateikiu (l)userio pamąstymus. Pavyzdžius parinkau tokius, kokie atėjo į galvą (buvo galima ir kitokius). Kaip ten, "taikos ir ramybės" :-)?
Papildai. Beje, winai, atrodo, irgi pamažu grasina tapti nemokamais, jei jau iš vistos į 7-ą bus galima nemokamai atsinaujinti, o iš xp - tik nedaug primokėjus. Labai gudrus žingsnis būtų, jei ir visai nemokamus padarytų. Apple ir ypač linux - smūgis tiesiai į paširdžius.
Įspėjimai: 0
Tėvinis miroslavas 2009-03-31 23:51
Ramybės ir laimės :-)
Tėvinis MMX 2009-04-01 00:33
+1
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Tėvinis - voverius 2009-04-01 00:37
du klausimai:
ilgai naudoji linux? :-)
sistemą tvarkyt turi administratorius ar vartotojas? :-)
o šiaip mintys yra (kai kurios) geros.

P.S. http://www.ipix.lt/images/83440701.png
kur čia teletabizmas? ;-)
PRAŠAU vartoti diakritinius ženklus, kai atsakinėjat į mano žinutes! Ačiū!
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 01:24 Redaguota: 2009-04-01 02:11
"Trenkė žaibas ir perkūnas, man patinka..." :-). Man tos visos "minkštos" ikonos :S. Nu teletabizmas, nors tu ką. Bet tai, aišku, skonio reikalas. Pateiktas darbastalis neblogas (nors ir ne mano skonio). Beje, Suskės kde irgi visai nieko. Užtat kai pamačiau vienos dsitribucijos (neprisimenu, kokios) defaul kde (3.5), tai vos neapsivėmiau ir greitai ištryniau :-). XP tai aš tik instaliavęs iš karto pakeičiau išvaizdą į classic pilką ir buvau tuo visai patenkintas. Gal todėl atpratau. Nors kompizo kubas man visai patinka ;-).
Dėl naudojimo tai čia kaip pažiūrėsi. Instaliavau prieš kokius metus ubuntu, bet neveikė garsas. Ilgai aš plušau, būgnus mušiau, garsas galų gale atsirado, bet toks trūkčiojantis (turiu tokią "audiofilinę" usb garso plokštę). Be muzikos negaliu, tai apleidau linux. Karts nuo karto įsijungdavau (atnaujinimus atsisiųsdavau, pasigrožėdavau :-)). Kai atsinaujinau į 8.10, garsas patapo normalus (pulseaudio pradėjo veikti). Va nuo tada pradėjau rimčiau keltis. Bet besikeldamas užlaužiau. Tada praeitą savaitę bandžiau visas distras iš eilės (populiariausias). Mandrivą dukart instaliavau, bet niekaip nepaleidau (vienintelės). Archą bandžiau, Debian, Fedorą, Ubuntu 9 betą, LinuxMint ir Susę. Šioje buvo garsas (beje, kde aplinkoje mano garso plokštė faktiškai neveikia jokioje distribucijoje), patiko išvaizda, viskas lyg ir veikė. O instaliavimas geresnis nei Ubuntu. Tuose tai instaliuojant nieko negalima pasirinkti - kaip winuose. O aš rinktis pamėgau jau XP :-). Debiane pasirinkimo per daug - kažkas neveikė. Archas iš viso nebeprileido (nepažino slaptažodžio po kiek laiko, turbūt kažkas susimalė klaviatūros eee, layoutuose, bo visiškus vėjus pradėjo rašyti). Dar visai Mintas ir Fedora patiko. Bet kol kas lieku su Suske. Tai kol kas galima taip sakyti, kad intensyviau naudoju savaitę, nors keli naudojimo priepuoliai po kelias savaites yra buvę ir anksčiau. :-) Beje, visas veiksmas stacionariam kompe, kuris iš esmės skirtas muzikai klausyt ir internetui žiūrėt. Dirbu aš daugiausiai nešiojamuose (cielus du turiu), ten xp, o darbas tai ofisinis.
Dėl sistemos tvarkymo. Mano idealios sistemos supratimas (lameriškas, aišku) toks: yra sistema ir apvalkalai. Sistemos dalis yra ir elementarus gui! Tai apvalkalus gali keisti iki pažaliavimo, bet į sistemą rankų kišti vartotojui neturi reikėti. Kiek suprantu, panašiai yra Mac OS (teko dienelę kiek padirbėti - nieko stebuklingo, bet neblogai). Winuose viskas sujaukta į negalėjimo keisti pusę, linux - į pernelyg didelio galėjimo. Susėje, beje, kiek suprantu, to stengiamasi išvengti - viskas lyg ir per Yastą turi vykti. Bet dar žaloka viskas. Taigi, vartotojas neturi galėti užlaužti sistemos, pakeisti tam tikrų esminių jos nuostatų. O kitką tvarkyti gali kaip nori ir kiek nori. Bet ir netvarkyta sistema turi veikti, jei jau susiinstaliavo! Aš puikiai suprantu, kad tai įmanoma tik viską administruojant vienam centrui (kaip Apple), nes kyla draiverių problemos ir taip toliau. Todėl kad garsas neveikė, aš supratau (nors tam ALSA veikėjui, kuriam Creative davė tos maniškės garso plokštės datasheetus, o jis metams dingo sustabdydamas draiverių darymą, tai verta kai ką nurauti), bet kai kurios problemos atrodo keistos.
Tėvinis - Elvinas 2009-04-01 13:01

>Taigi, vartotojas neturi galėti užlaužti sistemos, pakeisti tam tikrų esminių jos nuostatų.

Vartotojas ir negali. ;-) O jei tampi administratoriumi, tai prisiimk atsakomybę už savo veiksmus. LInux ir Windows iš principo skiriasi savo ideologija. WIndows nuo pat pradžių buvo Singleuser sistema, Linux orientavosi į Multiuser. ;-)

Šiaip ką jau ką, bet per YAST SUSE leidžia beveik viską keisti, tik man nervai nelaiko laukti tų skriptų generavimo. O jei keiti /etc, tai nuostatos galios iki pirmo YAST paleidimo.
Informatikas - diagnozė, o ne specialybė...
http://www.veikia.lt -- amžiaus projektas pradeda veikti. :-)
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 15:20 Redaguota: 2009-04-01 17:03
Tas tai jo, Yast'o modulių krovimasis vien užknisa.
Dėl administravimo tai aš suprantu. Tik mano požiūriu, paprastam žmogeliui išvis neturi reikėti tapti administratorium. O linux be sudo praktiškai neįmanoma apsieiti net ir nesistengiant kažką ypatingai pakeisti. Šiaip reikėtų bandymą padaryti - kiek laiko galima gyventi be sudo linuxe :-). Nedaryti to, kam reikia tapimo adminu. Ne, tikrai, įdėja. Reiks išbandyti, kai/jei pavyks į suskę patekt. Galėsiu ir ataskaitą pateikt.
Papildai.
Bet jau aišku: programų negaliu instaliuoti, atnaujinimų negaliu instaliuoti (o suskė iki raudonumo vakar rėkė, kad reikia kritinį flašo bugą užlopyti). Nu, sakyčiau, kažkas ne taip su mintim, kad žmogus žino ką daro tapdamas adminu. Jį verčia tapti adminu! Štai kur bėda. Viena yra keisti sistemą, kita - daryti dalykus, be kurių sistema nelabai veiks. Kam man sistema be reikalingų programų? Arba nestabili/pažeidžiama be atnaujinimų? Saugomasi, kad bet ko nepriinstaliuočiau? Bet vis tiek priinstaliuosiu, tik bukai parašysiu slaptažodį.

O kodėl neatskirti sistemos ir userio programų ne tik aplankuose, bet ir instaliavimo politikoje? Vartotojo programos instaliuojamos paprasčiausiai, be slaptažodžio, taip pat ir trinamos. O va sisteminiams dalykams jau reikia slaptažodžio. Sisteminiai atnaujinimai suinstaliuojami be žmogaus žinios ar būtino dalyvavimo, tik pranešant (nes jie būtini, bet norint su slaptažodžiu galima nustatyti, kad  naujinimai nebūtų instaliuojami), apie programų atnaujinimus tik pranešama, o žmogus jau renkasi, naujinti ar ne. Jau matau krūvą problemų - programos turi libus, tie sisteminiai, vanasi reikia slaptažodžio. Problemų daug, ir jos parodo, kad linux politika (jei tokia išvis yra), jog paprastas žmogus neturi tapti adminu, yra visiškai nereali būtent dėl linux struktūros. Pripažinkim - tai lego, kur sisteminiai dalykai nuo nesisteminių atskirti ne ką labiau, nei winuose (tik būdas, kuriuo tai padaryta, sėkmingesnis). Lieka macai ;-).
Tėvinis voverius 2009-04-01 20:29

>Vartotojo programos instaliuojamos paprasčiausiai, be slaptažodžio, taip pat ir trinamos.

na, galima ir taip, tereiktų gauti jau taip sukompiliuotų programų. bt čia yra trūkumas- jei naudojasi pc ne vienas žmogus, tai dalis programų lieka kitam nepasiekiama. o kai diegiama kaip administratorius, tada programos tampa bendros visiems vartotojams..
Tėvinis - Antans 2009-04-01 23:36

> paprastam žmogeliui išvis neturi reikėti tapti administratorium

Šitai įmanoma tik ant x-bokso ar mobilkės. Asmeninis kompiuteris be administratoriaus negali apsieiti ir viskas.
Geriausia ko gali tikėtis, tai kad Micro$osft sukurs kokį dirbtinio intelekto adminą, kuris tau nematant atnaujins tvarkykles, darys atsargines sistemos kopijas ir nepastebimai atstatinės, trins nepageidautinas programas ir pan.

> linux be sudo praktiškai neįmanoma apsieiti net ir nesistengiant kažką ypatingai pakeisti

O Windows sudo, t.y. Run As, išvis nenaudojamas. Windows'uos tu esi adminas pagal nutylėjimą. Tiesa, dėl to labiausiai kaltos piktos programos, o ne konfigūravimo subtilybės.

> Nedaryti to, kam reikia tapimo adminu. Ne, tikrai, įdėja.

Kaip tu įsivazduoji tvarkyklių instaliavimą be administratoriaus įsikišimo?

> Vartotojo programos instaliuojamos paprasčiausiai, be slaptažodžio, taip pat ir trinamos.

Teisingos Windows programos taip ir veikia. Ant kai kurių Linux distribucijų šitai irgi turėtų/galėtų veikti.
net helpmsg 4006
Tėvinis - +vytautas39 2009-04-02 13:46
Negi jums taip jau sunku surinkti tą slapražodį?Visai tinginai pasidarėt :-)
Įspėjimai: 1
Tėvinis Antans 2009-04-02 14:56
Man nesunku. Man būt labiau patikę, jei Vista vietoj UAC butų padarius kaip linuxai, t.y. vartotojas yra neadminas pagal nutylėjimą. Bet aš suprantu, kad to norėti dar labai per anksti. Vista ir taip keikiama dėl perįkyraus UAC mechanizmo. Kas būtų, jei kiekvieną sykį vietoj Yes/No UAC dialogo langas prašytu suvesti admino slaptažodį? Ir pusė programų išvis neveiktų. Ir žaidimas Deer Hunter būtų viena iš neveikiančių programų.
net helpmsg 4006
Tėvinis sumustinis 2009-04-02 20:53
Šiaip man tai netrukdo. Atvirkšiai - suteikia tam tikrą saugumo jausmą :-). Bet jei žmogus dviem pirštais barškina, tai gali ir užknisti.
Tėvinis sumustinis 2009-04-02 20:52
Nu jo, dabar Debiane kažkodėl instaliuoju be slaptažodžio. Hm, ką tai galėtų reikšti?
Šiaip aš suprantu tokio sumanymo tam tikrą utopiškumą. Nors macai kiek priartėjo prie to, labiau nei linux, kiek man atrodo.
Tėvinis Kashiukas 2009-04-02 08:50

>Vartotojo programos instaliuojamos paprasčiausiai, be slaptažodžio, taip pat ir trinamos.

A kas trukdo diegti į savo namų katalogą? :-)

Žinoma, patogios realizacijos neteko matyti, bet būk pirmas ir padaryk kokį rpm-home. ;-))
Bilo Geitso knyga - "Main komp".
Tėvinis - RMX 2009-04-01 00:44
Spėju, tas žmogus, kurį citavai, esu aš. Šitą klausimą uždaviau dėl to, kad beveik kiekvienoj Linux temoj, voverius keikia šitą OS lygindamas ją su Windows. Na, bent jau aš taip suprantu jį. Tai kokia prasmė naudot kitokią OS, jei yra tokia, kokios reikia?
Bent jau kolkas, Linux nėra tiek user-friendly, kad viskas visada veiktų. Bent kartais išlenda vienokia ar kitokia problema. Taigi Linux vartotojas turėtų būt imlus informacijai. Kartais vien iš pirmo temos, apie Linux problemą, sakinio, galima suprasti, kad žmogus net nesiruošia kažko skaityti, domėtis, nori visko ant lėkštutės. Juk kiekvienai menkiausiai problemai iškilus, nebėgsi klaust į forumą. Be to, daugelis problemų jau yra išspręsta, belieka tik susirasti.
Neneigsiu, kad kartais persistengiama siuntinėjant RTFMint ir panašiai, to neturėtų būt. Lietuviai matyt taip jau įpratę - informacijos apie Linux lietuviškai nėra daug, seni vartotojai nuo seno skaito angliškai, tai iš įpročio ir jaunuosius moko bėgt skaityt į distribucijos forumą ar googlint.
Pas tave yra teisingų minčių, tačiau pasikartosiu - bent jau mano akimis, Linux kolkas nėra OS, kuri visuomet veiks (na nebent prie jo sedės žmogus, nekeičiantis sisteminių failų, neinstaliuojantis naujų programų ir pan., tiesiog darantis tai, ką daro kiekvieną dieną), prie jos nemažai reikia knistis, ir žmogus, norintis pereiti prie Linux turėtų tai žinoti.
Atleiskit už nerišlias mintis, vėloka jau :-)
Fear Of A Blank Planet
Tėvinis voverius 2009-04-01 00:53
argi aš taip jau dažnai lyginu su windows? :-p aš dažniau lazdavoju situacijas, kai vienur veikia, kitur jau ne. čia tarp distrų būna taip: OSuske nepažįsta Numpad, ir garso valdymo mygalų, ubuntai pažįsta, ir atvirkščiai... o tvarkyklės gi ne suskei rašomos, ar ubuntams, o tokiam daiktui, kaipo branduolys...
turima 100+ distrų, ir tik kelios padorios..
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 01:57
Šiaip yra teorija, kad civilizacija kaip tokia atsirado silpnųjų ir tinginių dėka - tų, kurie norėjo lengviau gyventi, o ne nuolat bastytis ir medžioti. Linux į namų vartotojų kompus irgi žengia tik tokių niurzglių dėka. Iš esmės linkęs pritarti minčiai, kad jie tinkami tiems, kurie nieko nekeičia. Čia ir problema: linux arba krūtiems dėdėms, arba namų šeimininkėms. O žmogui, kuris nori kai ką pasikeist, kai ką pasitobulint, yra sunkiausia. Dėl tokių tendencijų aš bijau, kad linux pradės orientuotis būtent į namų šeimininkes (kde išvaizda, Ubuntu instaliavimas jau dabar liudija tokias tendencijas). Nieko neturiu prieš namų šeimininkes prie kompų, tačiau manau, kad orientuojamasi turi būti būtent į tokį tarp pradedančio ir advanced esantį vartotoją (advanced turi kurti sistemas, programas ;-)).
Nesakyčiau, kad problemėlė kartais išlenda - gana dažnai pasitaiko, bent jau bandat derinti prie savęs ;-). O ir nieko nekeičiant vis kyla. Va aš į Windus niekaip nebegalėjau patekti, nors anksčiau lyg ir patekdavau. Arba instaliuojant kreivai prijungė windowsinius skirsnius, todėl reikėjo per kančias redaguoti fstab, kad galėčiau prie jų prieiti. Šito neturėtų būti.
Googlint yra gerai, googlinu iki pažaliavimo (ir tai kartais per mažai). Bet šiaip Lietuvos linuxistams vertėtų susirūpinti ir tokia problema (tuoj ateis Valdulis :-)): patriotiškai sulietuvinus googlint pasidarė sudėtinga. Jei iš pradžių visus terminus matei tik lietuviškai, paaiškinimai lietuviški, tai kaip susirasti atsakymą angliškuose forumuose? Suskėj net ctrl patapo vald ar kaip ten. Aš net nesupratau, ką čia reiškia, kuri knopkė. Методом тыка išbandžiau. Ubuntu sulietuvintas labai paviršutiniškai, tai aš dar prisimenu, kaip kas vadinasi, galiu išsiversti. Bet jei nematęs angliškų terminų kaip žinoti, kad, pvz., įkrovos tvarkyklė yra bootloader? Ar kaip susirasti tą bootloader jei tokio nėra suskėj, o tik lietuviškai? Šiaip visai rimta problema.
Tėvinis - FRATHRIOHRN 2009-04-01 02:56 Redaguota: 2009-04-01 03:15

>Ubuntu instaliavimas jau dabar liudija tokias tendencijas

Ubuntu tok tikslas, padaryti labiau user-friendly nei patys windows, kad jais be vargo ir namų šeimininkės galėtų naudot. Kur problema? Pvz, GeeXboX išvis tik kaip koks modernus dvd leistuvas atrodo, bet nuo to juk patys linuxai netampa mažiau linuxiški :-)

>Bet jei nematęs angliškų terminų kaip žinoti, kad, pvz., įkrovos tvarkyklė yra bootloader? Ar kaip susirasti tą bootloader jei tokio nėra suskėj, o tik lietuviškai? Šiaip visai rimta problema.

Taip, su vertimu čia yra problema. Bet negi tai tik Linux problema? O manai Windows'uose būtų lengviau? Įstaliuok pvz Ubuntu į švarų PC, o tada pasiimk Windows ir įstaliuok šalia. Manau problemų kils, o apie kažkokius lietuviškus terminus išvis nenorėsi net girdėt.
Windows yra Mercedes, o linux Su-37. Su Mercedes dažniausiai visi sugeba nuvažiuot iš taško A į tašką B. Ta patį analogiškai 1 prie 1 galima nesunkiai atlikt ir su Su-37. Praktiškai užtenka vairavimo su mercedes įgudžių. Problemų kyla tada, kai tai norima atlikt dar ir su visokiais suktukais bei skraidymais žemyn galva ;-)
Tėvinis sumustinis 2009-04-01 16:43
Linux kas - kernelis? Man tai giliai vienodai, koks kernelis, man svarbu, kad veiktų normaliai :-).
Kad man kol kas ne tik kad skrist (nenoriu aš skraidyt), bet ir važiuot sunkiai sekasi.
Tėvinis - SigmaTHC 2009-04-01 09:25

> Čia ir problema: linux arba krūtiems dėdėms, arba namų šeimininkėms. O žmogui, kuris nori kai ką pasikeist, kai ką pasitobulint, yra sunkiausia. Dėl tokių tendencijų aš bijau, kad linux pradės orientuotis būtent į namų šeimininkes (kde išvaizda, Ubuntu instaliavimas jau dabar liudija tokias tendencijas).

Jeigu kaimynui gimė juočkis, pradėsi bijot, kad visi gims juodi? :-)
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 16:41
:-). Ne visai. Gali būti, kad siekiančios draugiškumo varotojui distros ir toliau žengs ta ubuntistine linkme, o kitos visiškai tuo nebesirūpins (kaip archas, kalbu apie pagrindines). mat ne tik Ubuntu. KDE mane gąsdina labiau.
Tėvinis - SigmaTHC 2009-04-01 18:18
Linux turi neišsemiamus klodus klodus tapt bet kuo. Nuo kiekvienam debilui aiškiu bankomato terminalu iki nepilotuojamų objektų valdymo sistema. Tai nėra tik desktop OS. Tau suteiktos galimybės tobulėt, kurt ir dalintis. Nežiūrėk į tai, kaip į mobiliako valdymo softą. Žiūrėk tai kaip į šaltini su kuriuo gali pasidaryt iš mobiliako ką tik nori ir ką leidžia jo geležis.
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 19:15
Tai aš panašiai ir žiūriu, kiek jau man išeina (nors mobiliako tai neturiu vis dar :-)). Čia ne problema. Tik va su linuxistais problema :-). Ir su openSuse, nors kiek ir pajudėjau į priekį.
Tėvinis SigmaTHC 2009-04-01 19:24
Puiku. Judi, netyli, sakai savo nuomonę, keli diskusiją. Labai gerai ;-)
Tėvinis MMX 2009-04-01 17:41

>eigu kaimynui gimė juočkis, pradėsi bijot, kad visi gims juodi?

Jei tas pats paštininkas vaikšto, tai reiktų bijoti :-D
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Tėvinis - voverius 2009-04-01 09:42
lietuviški terminai- gerai. aš naudoju tik lietuviškus, jei tik įmanoma, ir kažkodėl ir googlėje ats randu, ir kartais ir kitiems padėt pavyksta :-p
tad, remdamasis savo patirtimi, galiu sakyt, jog jei tau kyla problemų su lietuviškais terminais- tai tavo problema :-p
Tėvinis sumustinis 2009-04-01 15:21
Man tai nekyla, bet gali kilti mažiau patyrusiems ir tik lietuviškus terminus žinantiems.
Tėvinis - Elvinas 2009-04-01 06:36
Neskaičiau visos skiedalionės, nes pastraipas reikia daryti, antraip perskaityti neįmanoma.

Tačiau,

>Sistemos naudojimo patogumas paprastam, kompiuterijoje neišprususiam vartotojui yra blogis ir debilizmas (berods Elvinas sakė, kad winai - OS debilams). Man, pavyzdžiui, KDE (ar 3, ar 4) išvaizda yra debilizmo (ar teletabizmo) viršūnė (Vištos, tiesa, detaliau nemačiau, bet lyg ir geriau)

Nesakiau, kad Windows yra debilams. Mano mintis buvo ta, kad Windows daugelį patobulinimų nuėjo looser friendly keliu, likviduodama bet kokią galimybę kažką įtakoti, jei sistema veikia ne taip, kaip norisi vartotojui. O ji dažnai veikia ne taip, kaip norisi!  Apple šiuo atveju yra User friendly. Kiek dirbau su Apple, tai sistema savo "patogumu"  erzinti nepradėjo. O Windows su savo "where do you want to crash today" popupais ir paslaugiais failų plėtinių paslėpimais užp* nuo pirmojo starto.

Beje, KDE4 tikrai teletabizmas. ;-)  Susinstaliavau pažiūrėjimui. Dabar gailiuosi, kad sugrioviau sistemą, priinstaliuodamas "testing" paketų į Gentoo.

O Voveriui taip rašė, nes jis daugeliu atvejų užuot pasiaiškinęs, kas ir kaip kaip veikia "by design" ima rėkti, kad Linux yra šūdas. Tau irgi galioja tas pats, nes atvejis su SUSE parodo, kad prie administravimo terminale tau dar ankstoka. Kiek pamenu, SUSE puikiai paprašo slaptažodžio kiekvieną kartą, pasirenkant iš meniu programą, kuriai reikia administratoriaus teisių. O jei jau reikia terminalo, tai prašome pasidomėti, kaip yra suderinta sudo/su sistema tavo Linux. ;-)

Beje, kur aš aiškinau, kad "Elvinas man aiškino, kad programas instaliuoju ne ten, kur reikia, nors aš aiškiai nurodžiau kalbėjęs apie programinį sisteminį aplanką /sbi"?

http://forum.lrytas.lt/topic_show.pl?did=;pid=1514742#pid1514742

Čia kalbama apie /usr/bin ir /usr/local/bin ;-)

Šiaip siūlau įsidėmėti:
Linux yra labai draugiška vartotojui sistema, tačiau ji labai atsargiai renkasi savo draugus, nes renkasi juos ilgam. ;-)
Tėvinis - voverius 2009-04-01 09:37

>O Voveriui taip rašė, nes jis daugeliu atvejų užuot pasiaiškinęs, kas ir kaip kaip veikia "by design" ima rėkti, kad Linux yra šūdas

na, PATS Linux man tenkina. manęs netenkina segmentation fault "by design" kas antroje taikomojoje programoje. Netenkina, kai yra įrankis, o jis neveikia. Čia ne sumustinio atvejis, kai nežino, kas kur, o kai turimas įrankis veikia kaip jis nori, o ne kaip reiktų...
Tėvinis - Elvinas 2009-04-01 11:26
Na segfault ir mane knisa, tačiau matau jį gana retai. Gal todėl, kad man neprireikia kompiliuotis iš nežinomų source'ų dažnai :-)
Tėvinis voverius 2009-04-01 11:37
gali būti...
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 15:45
Kiek žemiau aiškinai dėl programų: http://forum.lrytas.lt/topic_show.pl?did=;pid=1518576#pid1518576 ;-)
Dėl Apple ir winų tai sutinku.
Dauguma pastabų tik paliudija linuxistines tendencijas. Kad "ankstoka prie administravimo terminale", aš tikrai sutinu, bet ką daryti, jei kitaip su sistema neina dirbti. Nu negimiau aš mokėdamas, negimiau, kaip jūs negalit to suprasti. Ar čia man reikia nusipirkti knygą "openSuse for dummies", ją išštudijuoti kokį mėnesiuką, o jau tada instaliuoti viską žinant. Jei nežinau ir neradu atsakymo gūgliuj - klausiu. Ir nesuprantu, kodėl tuo reikia piktintis ar ironizuoti.
Naujausia problema (negaliu patekti į suskę) ir vėl bus sprendžiama terminale, nes į X-us aš tiesiog nepatenku.

Kaip suderinta opensusė - paaiškino, bet kiti. Patarčiau mažiau moralų, nes jie nieko neduoda (tokia pagrindinė "skiedalynės" mintis). O kad X-ų perkraut negalima (http://forum.lrytas.lt/topic_show.pl?did=;pid=1519311#pid1519311) tai irgi "sistema taip suderinta"? Ar ir vėl vartotojas kaltas?
Paskutinis sakinys - linuxisto šūkis. Šiaip jau sistemą renkasi vartotojas sau ;-). Kodėl bandau rinktis linux - paaiškinau. Tikrai ne dėl to, kad tai LINUX. Jei kokia PC- BSD tiktų labiau, tai ir ją pasirinkčiau. Deja, normalios alternatyvos tik trys - winai (vogti), macai (brangu/vogti) ir linuxai. Ir visos sistemos renkasi ilgam, nes žmogus nelabai nori keistis ir vis ką naujo bandyti. Linux draugiški gerokai pažengusiam vartotojui ;-).
Tėvinis Elvinas 2009-04-01 22:38

>Kiek žemiau aiškinai dėl programų: http://forum.lrytas.lt/topic_show.pl?did=;pid=1518576#pid1518576 ;-)

Kur?  Kažkaip nematau, kad aiškinčiau,  kad instaliavai ne ten kur reikia? Viskas ką paračiau, kad tavo PATH apsirašo .profile ar .bashrc failuose. Tame kintamajame nurodytuose kataloguose ir ieškoma programų. Tačiau PATH kintamasis priklausomai nuo vartotojo ar to, kaip vartotojas sužadina aplinką, gali skirtis. T.y. jei prisijungi PATH bus vienas, tačiau jei tavo vartotojo vardu koks Cron'as leidžia programas, tai PATH jau bus kitoks. Jei naudoji skirtingas aplinkas, t.y. BASH ar TCSH, tai kiekviena jų taip pat turės savo PATH (nebent viskas kultūrinkai imama iš vieno failo).

Galų gale, gali prisijungti savo vartotoju, nesužadindamas aplinkos kintamųjų. Tada tavo PATH gali būti apskritai tuščias. ;-) Default PATH reikšmės priklauso nuo sistemos projektuotojų, kurie nusprendė koks turi būti balansas tarp saugumo ir patogumo.
Tėvinis MMX 2009-04-01 17:43

>Šiaip siūlau įsidėmėti:
>Linux yra labai draugiška vartotojui sistema, tačiau ji labai atsargiai renkasi savo draugus, nes renkasi juos ilgam.

Kur gi :-D
Tėvinis - SigmaTHC 2009-04-01 09:19
Mano subjektyvia nuomone Linux bendruomenė nesitaiko į visuomenės draugo vietą. Gali jie deklaruot ką tik nori, bet kiek matau, tai yra technariai kurie kuria naujas technologijas. Technologijas, kurias vėliau sėkmingai pritaiko ir ištobulina komercija. Jų paskirtis yra kurti, o ne draugauti. Būti idėjų generavimo lopšiu. Taip jau istoriškai susiklostė. Kaip žmonės sako, jeigu dievas davė vienur, tai kitur pagailėjo. Dažnas genialus protas būna nesutaikomo charakterio. Pasipūtimas, arogancija ir kompleksai tokių irgi jau ne toks retas palydovas. Beto jų nemokamas idėjas linkus nusavinti komercija. Tai ir pyktis atsiranda, ir panieka tos komercijos vartotojams. O kad linuxoidai bando būti draugiški visiems, tai daugiau šios mados reikalas. Taigi deklaruojama stipriai yra tolerancija, draugiškumas. Bet kiek tai iš tiesų įmanoma mūsų žmonėmis perpildytame pasaulyje, pats kaip istorikas, turėtum geriau žinot.

Tai kad su linux yra viskas gerai. Tai yra savo nišoje ir atlieka savo funkciją.
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 15:47
Pritariu. Tik gaila, kad Lietuvoje tai pasireiškia ryškiau nei kitur, bent kiek matau. O ką lietuviai linuxistai sukūrė (tik grafikos programą žinau)?
Tėvinis BXCracer 2009-04-01 20:23
Na iš man žinomų, tai Opendict, Blueman.
Tėvinis - SKazas24 2009-04-01 11:11 Redaguota: 2009-04-01 13:44
maišai du esminius dalykus: userfriedliškumas vartotojui ir userfriendliškumas adminui. Taip pat ar skiri userfriendly ir looserfriendly? Adminui nafig jo iš viso reikia, jei jis išmano mygtukų jūrą, tvarkoje, jei CLI, irgi tvarkoje. Jam viskas userfriendly, jei  žino kaip sutvarkyti bėdas.  Šitas galioja ir kitose OS.
Plečiantis galiu pasakyti, kad normaliai admino (ne vartotojo) sutvarkytas linux yra looserfriendly, tuo tarpu geriausia OS gali pretenduoti į userfriendly, nes reikia tam tikrų žinių, kad visokių brudų išvengti, fragmentacija, dar kokie nors reikalaujantys kažkiek kompiuterinių žinių dalykai.
Programų gausa. Nejau taip blogai, kai gali rinktis? Kartais ir mane užknisa, kai reikia išsibandyti kelias programas, o tingisi. Bet yra pasirinkimas visko daug. Ir čia vėl adminas turėtų duoti galimybę susipažinti su programomis, duoti „pačiupinėti“. Vartotojas tik pasirinkti.
Debilu gali palaikyti ir kitose srityse, ir ką, labai jautrus? Ir iš kur toks požiūris? Konkrečių pvz turi? Nors debilu galiu drąsiai pavadinti tokį, kurio klausimo objektą įvedus į google, gauni iš karto pirmoje eilutėje atsakymą.
Pereidamas prie linux, iš tiesų kvailų klausimų daug uždavinėjau, dabar pačiam atrodo vos ne debiliški :-) Angliškai skaitau, tai šioks toks privalumas prieš neskaitančius, bet daug lietuviškuose forumuose gavau info ir visai normaliai pavyko susidraugauti su linux.
Daug kantrių žmonių radau (ačiū už pagalbą) su savo „debiliškais“ klausimais šiame forume, taip pat portas.lt. Vėliau atradau atviras.lt Ir iš debilo transformavausi į vidutinio lygio linux laužytoją :-)
Kartais reikia kantrybės tiek pačiam ieškant pagalbos, tiek padedančiajam. Ir nereikia jaustis debilu dėl to, kad koks be nuotaikos pašiepė. Kitas atsakys kaip reikiant. Arba išmok paklausti, kartais nuo to priklauso kokį atsakymą gausi.
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 15:57
Debilavojimui visai nejautrus ;-). Pavyzdžių pateikiau. Šis forumas kultūringas, tai tiesiai niekas nesako. Bet matau, kaip šiame forume kiek labiau kritiškai į linux žiūrinčius tuoj užpuola ereliai adminai. Ką tai duoda ir kam to reikia (išskyrus savivertės pakėlimą), aš nesuprantu.
Asmeninio admino neturiu, tai kas jau čia man parinks. Userfirendly mano nuomone ir yra tada, kai žmogui nereikia admino, kad sutvarkytų sistemą (macai). Winams tikrai reikia, pritariu, ir linux reikia. Va čia negerai.
Progamų gausa - gerai. Jei jos veikia.
Aš tai tikrai nesijaučiu debilu (kitaip nebūčiau vartojęs tokio termino). Kažkaip nefasonas būtų VU dėstančiam žmogui :-). Bet jautresnį žmogų tai tikrai gali paveikti.
Tėvinis - SKazas24 2009-04-01 17:05
mac nenaudojau, nežinau beveik nieko apie juos, išskyrus tai, kad jei reiktų pirkti OS, tai būtų ne windows :-p
Kartais tokie kaip Voverius išprovokuoja kaip sakai „savivertę pakelti“, kai keikia kiekvienam pasisakyme linuxą, lygina su langais, ir naudojasi linux.
Kai kas linuxe iš tiesų kreivai dar veikia, iš tiesų nėra tiek daug išbaigimo kaip komerciniai windows produktai, bet tai laiko klausimas, kada bus išspręsta. Tačiau čia Lietuvoje. O juk Vokietija tai Suskę turi, kitos šalys irgi turi populiarias distras, ir susidarė man toks įspūdis, kad linux ten daug daugiau naudojama. Nejau jau jie taip pat krušasi su pingvinu ir ištisai tvarko problemas? Nelabai patikėčiau.
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 18:04 Redaguota: 2009-04-01 18:10
Turiu įtarimų, kad jie, vakariečiai, perka palaikymą ir problemų sprendimą :-). O jei sistema sustyguota kaip vartotojui patinka, tai ji tikrai geriau veikia nei winai (man Ubuntu galop jau pradėjo veikti neblogai, kol neužlaužiau beveik specialiai :-)). Nusiperki palaikymą pusmečiui, per tą laiką susitvarkai - o daugiau jau ir problemlų nekyla. Čia tik Rytų Europa viską savomis rankomis (iki kolonėlių imtinai) daro, nes pinigų nėra.
O su kuo lygint, jei daugiau nieko nežinai? Ir tokie kaip voveriaus lyginimai šiaip veiksmingi ne tik pykčio sukėlimui, bet ir pamąstymui, tobulinimų skatinimui, bent man atrodo. Tik kiek tie mūsų lietuvos linuxistai prisideda prie linux tobulinimo, štai koks klausimas man kilo. Ne vertimuose į lietuvių kalbą, bet, pvz., kernelio ar dar kokių sisteminių dalykų. O tai čia man apie fūristus pradėjo aiškint: http://forum.lrytas.lt/topic_show.pl?did=;pid=1519288#pid1519288 Suprantu dar, jei taip aiškina linux kūrėjas. Bet jei tai aiškina tik vartotojas, kad ir kietas CLI mėgėjas, tai jau atsiprašau. Aš irgi galiu aiškinti, kokie geri IBM nešiojami, kad geresnių nėra (iš tiesų juos mėgstu, daugiausia dėl dizaino :-)), kad juos puikiai išmanant ir šiek tiek pasitiuningavus (downlvoltinus, pvz., o jei dar pakeisi aušintuvą, pastą prie jo ir dar kai ką, tai bus pasaka. Čia, beje, rimtai, apie T43P) jie bus nuostabūs. Nu ir kas?
Tėvinis voverius 2009-04-01 19:44
baltix'ą tobulina lietuviai..
Tėvinis - Gintautas 2009-04-01 14:27 Redaguota: 2009-04-01 14:30

>ir pašaipos iš mano klaidų tikrai nebūtų pridėjusios man noro dirbtis

Pašaipa-tai reiške, kad tu eini ne tuo keliu, ir nieko daugiau.
Noras dirbti ir tavo tikslas reikalingi tik tau, kitaip sakant be noro dirbti nepasieksi tikslo.

>Linuxistams Linux visada gerai

Taip tai tiesa, jei tu tuo gyveni, tau tai įdomu, tu gauni iš to naudos, tavo pomėgis nekenke kitiems, ir t.t..

>Aš ne toks, debilas aš, net nenoriu mokėti tiek, kiek moka koks voverius

Tai apsispresk ko tu nori. Pvz. kad kritikuot 30m išdirbusį furistą, kaip minimum reik vairuot taip kaip jis.

>ieškoti reikia kiekvienos smulkmenos

Tikrai taip, rutina, be to joks darbas tinkamai neatliekamas.

>o jei kaltas linux

Linux tai OS, kaltas gali būt tik jos kūrėjas, kaip ir bet kurios kitos. Kaip sakant tobulybei ribų nėra

>Bet patarimas: jei tikrai norite, kad linux plistų - patylėkite

Nė velnio, jei nori ko išmokt tai tylėk ir klausykis, rėkdamas negirdėsi ką sako kiti.Linux plinta už tai, kad tą os žmonės pasirenka (dėl įvairių priežasčių), o ne dėl to, kad kas nors tyli.

Ir dar, bet kokiam tikslui pasiekt reikalinga skirt energijos dalį, nors ir vandens stiklinei išgert. Nereiktų manyt, kad kiti privalo tau tą vandenį į skrandį kažkokiu gudriu būdu supilt.
Tėvinis - sumustinis 2009-04-01 16:22
Šaipytis iš besistengiančio žmogaus yra žema, nekultūringa, bjauru, tai tik parodo besišaipančiojo debilizmą (o čia tai jau tikrai ta pačia bjauriausia prasme). Nekenčiu šito bruožo. Padėkit vietoj to, kad šaipytumėtės. Kas būtų, jei aš iš studentų pradėčiau per paskaitas šaipytis: "šito nemokat, to nežinot, geras, kaip jūs išvis įstojot, net rašyt nemokat, durniai, taip ir liksit tokiais, kas per studentai šiais laikais". Patiktų? Paskatintų dirbti, gilintis?

Jeigu tas fūristas girtas padarė avariją, tikrai galiu kritikuoti. Jei jis nepraleido manęs per perėja ar einant per ją matais iškoliojo, kam aš jo fūrą stabdau - irgi galiu. Į jo stažą man šiais atvejais nusispjaut.

Ką man sakė - išgirdau. Beje, Tamstos patarimų kaip tai neprisimenu. Matyt, laiko nebuvo "debilams", užtat apginti linux garbę laiko atsirado. Aš suprantu, kad įsimylimi linux, suprantu, kad tuo gyvenama. Ir tai gražu ir gerai, ant tokių žmonių laikosi pasaulis. Bet kam taip susireikšminti ir sureikšminti? Aš straipsnius rašau, tai ką, kas nerašo negali apie juos jokios nuomonės pasakyti? Ne, gali, prašom, kritikuokit į sveikatą, visų to prašau ir džiaugiuosi kritikos sulaukęs (čia humanitariniai dalykai, bet vis tiek). Ir studentų prašau kritikuoti mano paskaitas (anonimiškai) ir kritikos sulaukiu ir ji man reikalinga. kad jums linux tik gerai, tai nereiškia, kad ir visiems kitiems turi atrodyti taip pat.

Tylėt nesiruošiu. Gal ir čia tylėt: http://forum.lrytas.lt/topic_show.pl?did=;pid=1519311#pid1519311 ? Čia, tipo, klausysiuos ausis susklendęs ir sužinosiu, kaip pataisyti? Tai gal tada atia linux ir tokie debilavoti linuxistai su tokiais, atsiprašant, patarimais.

Beje, ką reiškia šie sakiniai: "Nė velnio, jei nori ko išmokt tai tylėk ir klausykis, rėkdamas negirdėsi ką sako kiti.Linux plinta už tai, kad tą os žmonės pasirenka (dėl įvairių priežasčių), o ne dėl to, kad kas nors tyli."  Kaip humanitaras ataskingai sakau, kad jie geriausiu atveju prieštarauja vienas kitam arba išvis nelabai suprantami. Dabar pasijuokim iš Tamstos, kad minčių reikšt nemoki. Patinka, malonu, pulsite prie lietuvių kalbos gramatikos mokintis reikšti savo mintis? Abejoju.

Energijos skiriu daug, daugiau net, nei galiu (gi rašiau, žmonės ne iš to gyvena, yra ir kitų darbų, ir ne mažiau svarbių).
Niekas jūsų, linuxistų, nepuola, nereikia gintis nuo viso pasaulio. Bet su Jumis diskutuot aiškiai beprasmiška. Deja.
Tėvinis - SigmaTHC 2009-04-01 18:11
Pašaipa yra metodas atsirinkt stiprius, be kompleksų. Žinančius ko nori.
Tėvinis sumustinis 2009-04-01 19:11
Tikrus vyrus, ne verksnius, kitaip sakant ;-). Gal, netgi turbūt. Bet man vis tiek nepatinka.
Tėvinis - soul-r-lax 2009-04-02 17:06
aš už jumoristinę ir nežeidžiančią pašaipą, pašaipią  bet kartu ir leidžiančia susivokti, o ne tuščią nieko vertą  nes kai kurias paskaičius - tai žinai duot į snukį tikriaus kam nors gimt noras gali, nors kita vertus, o gal su nervais tokiem negerai hm
Tėvinis SigmaTHC 2009-04-02 17:53
Tai kad ne visiems sekas pataikyt, o internete tuo labiau :-)
Tėvinis - sumustinis 2009-04-02 20:57
Šiaip man irgi visai patinka tokios linksmos ir švelnios pastabos, jei žmogus moka jas išreikšt. Bet jei visą parą su kokia problema krušiesi (pšeprošem), tai gali jau ir tokia užnervint. Be to, žmonės skirtingi ir kas vienam yra švelnu, kitą gali nejuokais supykdyti.
Tėvinis soul-r-lax 2009-04-03 22:48
štai čia tai tiesa reikai ir į save žvilgtelėti tokiu momentu, tiesa tai rodos kartais užmirštama arba tiesiog per sunku
1 2 3  

UAB „Lrytas“, Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius. įm. kodas 300781534, įregistruota LR įmonių rejestre, rejestro tvarkytoja: Valstybės įmonė Registrų centras.
lrytas.lt redakcijai rašykite adresu news@lrytas.lt. Iškilus techniniams nesklandumams rašykite webmaster@lrytas.lt
Visos teisės saugomos. © 2018 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Veikia mwForum 2.12.0 pagrindu. © 1999-2007 Markus Wichitill